Previous Members

Postdoctoral fellow
  • Christine Le Guernevé, 1992-1995
  • Anne Nabet, 1997-2001 (Co-supervisor: Michel Pézolet)
  • Roxane Pouliot, 1999-2000
  • Michäel Paris, 2001-2002
  • Barbara Colignon, 2007-2008 (Supervisor: Patrick Lagüe)
  • Aurélien Lorin, 2007-2009 (Co-supervisor: Normand Voyer)
  • Marjolaine Arseneault, 2007-2010 (Co-supervisor: Michel Pézolet)
  • Dominic Thibault, 2008-2010 (Supervisor: Jean-François Morin)
  • Marise Ouellet, 2009-2010 (Co-supervisor: Roxane Pouliot)
  • Jean-François Labbé, 2010-2011 (Co-supervisor: Roxane Pouliot)
  • Sébastien Dautrey, 2012-2014 (Supervisor: Jean-François Paquin)
  • Quoc Chon Le, 2015-2016 (Co-supervisor: Gaétan Laroche)
PhD Students
  • Mario Bouchard, 1993-1996
  • Thierry Le Bihan, 1993-1998, Supervisor: Michel Pézolet
  • Frédéric Picard, 1995-1999, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Marie-Josée Paquet, 1997-2002, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Audrey Saint-Laurent, 1997-2007, Co-supervisor: René C.-Gaudreault
  • Lilyane Beaulieu, 2000-2004, Supervisor: Michel Pézolet
  • Isabelle Fournier (UQTR), 1997-2004, Supervisor: Pierre Tancrède
  • Isabelle Marcotte, 1998-2003
  • Alexandre Arnold, 1999-2004, Co-supervisor: Anna Ritcey
  • Jean-François Labbé, 2003-2010
  • Marise Ouellet, 2004-2007, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Isabelle Cloutier, 2004-2010, Co-supervisor: Roger Levesque
  • Marie-Ève Rousseau, 2004-2007, Supervisor: Michel Pézolet
  • Jérémie Leclerc, 2007-2012, Co-supervisor: Stéphane Gagné
  • Marie Leroy, 2009-2015, Supervisor: Gaétan Laroche, Co-directrice: Roxane Pouliot
  • Eren Ayata, 2010-2015, Supervisor: Roxane Pouliot
  • Matthieu Fillion, 2013-2017, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Marie-Claude Gagnon, 2013-2017, Co-supervisor: Jean-François Paquin
Master Students
  • Mario Bouchard, 1992-1993
  • Laurence Dorne, 1993-1994
  • Frédéric Picard, 1994-1995, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Nadine Boudreau, 1994-1996, Co-supervisor: René C.-Gaudreault
  • Mario Laviolette, 1994-1996
  • Stéphane Levasseur, 1994-1997
  • Marie-Josée Paquet, 1996-1997, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Audrey Saint-Laurent, 1996-1997, Co-supervisor: René C.-Gaudreault
  • Anne Bélanger, 1996-1998
  • Virginie Carrier, 1997-1999, Supervisor: Rodrigue Savoie
  • Lilyane Beaulieu, 1997-2000
  • Emmanuela Diaz, 1998-2000, Supervisor: Robert E. Prud'homme
  • Julie-Andrée Richard, 1998-2000, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Michelle Couture, 1998-2000
  • Nathalie Ouellet, 1998-2002, Supervisor: Anna Ritcey
  • Jean-François Labbé, 2000-2003
  • Geneviève Corbeil, 2001-2003, Supervisor: Mario Leclerc
  • Marise Ouellet, 2003-2004, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Isabelle Cloutier, 2003-2004, Co-supervisor: Roger Levesque
  • Lyne Robichaud, 2003-2006
  • Francis Cronier, 2004-2006, Co-supervisor: René C.-Gaudreault
  • Janelle Sauvageau, 2004-2006, Co-directeur: Raphael Stoll
  • Geneviève Bernard, 2005-2007, Co-supervisor: Roxane Pouliot
  • Jérémie Leclerc, 2005-2007, Co-supervisor: Stéphane Gagné
  • Mathieu Noël, 2007-2010, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Marie-Ève Provencher, 2007-2010, Supervisor: Normand Voyer
  • Lydia Gauthier, 2008-2010, Supervisor: Roxane Pouliot
  • Myriam Laneville, 2008-2011
  • Rafaa Manai, 2009-2010, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Jonathan Guimond-Tremblay, 2009-2011, Supervisor: Jean-François Paquin
  • Viviane Bélair, 2010-2012, Co-supervisors: Réjean Tremblay et Olga
  • Geneviève Valois-Paillard, 2010-2012, Co-supervisor: Christian Salesse
  • François Paquet-Mercier, 2010-2012, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Pierre-Alexandre Paquet-Côté, 2010-2013, Supervisor: Normand Voyer
  • Raphaël Godbout, 2011-, Supervisor: Normand Voyer
  • Matthieu Fillion, 2011-2013, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Marie-Claude Gagnon, 2011-2013, Supervisor: Jean-François Paquin
  • Ève Gagné, 2011-2013, Co-supervisors: Michel Guertin et Patrick Lagüe
  • Martin Gauthier, 2011-2014, Co-supervisor: Stéphane Gagné
  • Kim Potvin-Fournier, 2012-2013, Co-supervisor: Christian Salesse
  • Émile Robert, 2012-2014
  • Alexandrine Huot,2012-2014, Co-supervisor: Michel Pézolet
  • Laurie Bédard, 2013-2014
  • Mélissa Simard, 2014-2015, Supervisor: Roxane Pouliot
  • Nicolas Poulin, 2014-2017, Supervisor: Normand Voyer
  • Maud Auger, 2015-2017, Co-supervisor: Normand Voyer
  • Justine Dionne, 2015-2017
Undergraduate Students
  • Nathalie Angers, 1992
  • Mario Bouchard, 1992
  • Hugo Lavoie, 1992, 1993
  • Maxime Bégin, 1993
  • Bayardo Manuel Beaulieu, 1993
  • Pierre-Jean L'Heureux, 1993
  • Nadine Boudreau, 1993
  • Frédéric Picard, 1993, 1994
  • Eric Litvak, 1994
  • Stéphane Levasseur, 1994
  • Chantal Paré, 1994, 1995
  • Simon Roy, 1996
  • Marie-Josée Paquet, 1997
  • Dominic Larivière, 1997
  • Alexandre Caron, 1997
  • Christine Duchesne, 1997
  • Jérôme Levesque, 1998, 1999, 2000
  • Jean-François Paquin, 1999
  • Danny Lassiseraye, 2000, 2001
  • Caroline Sylvain, 2001
  • Marise Ouellet, 2001, 2002
  • Francis Cronier, 2002, 2003
  • Isabelle Cloutier, 2002
  • Frédérick Chevrier, 2003
  • Geneviève Bernard, 2004, 2005
  • Jérémie Leclerc, 2004, 2005
  • Pierre-Antoine BeauBien, 2005
  • Nicolas Guimond, 2005
  • Anne-Marie Giroux, 2006, 2007
  • Alexandre Goupil, 2006
  • Andrée-Anne Guay-Bégin, 2007
  • Xavier Pigeon, 2007
  • Camille Lapointe-Verreault, 2008
  • Vanessa Turcotte, 2008
  • Geneviève Valois-Paillard, 2009
  • Joanie Voyer-Deschênes, 2009
  • Louis-Philippe Morency, 2009
  • Matthieu Fillion, 2010
  • Jérémie Larouche, 2010
  • Marie-Claude Gagnon, 2010
  • Émile Robert, 2010, 2011
  • Josy-Ann Pineault-Maltais, 2011
  • Marc-André Breton, 2011
  • Alexandrine Huot, 2011
  • Kim Potvin-Fournier, 2011
  • Mylène Brochu, 2012
  • Laurie Bédard, 2012
  • Maxime Gaudreault, 2012
  • Jean-Daniel Savoie, 2012
  • Audrey Picard-Lafond, 2013
  • Émilie Morin-Michaud, 2013
  • Bianka Turgeon, 2013
  • Justine Dionne, 2014
  • Catherine Marcotte, 2014
  • Caroline Dufresne, 2015-2016
  • Paméla Ouellet, 2015-2016
  • Émilie Bruneau, 2016
  • Philippe Bilodeau, 2016
  • Xavier Bertrand, 2016
  • Mathieu Lamarre, 2017
International Interns
  • Guillaume Duchamp, 1994
  • Lucile Gambut, 1994
  • Sylvain Carletti, 2005
  • Fabien Le Tinier, 2006
  • Fabier Pottier, 2007
  • Emilie Vandenberghe, 2007
  • Carole Masson, 2008
  • Julie Jézéquel, 2009
  • Julie Pupier, 2010
  • Fanny Meindre, 2010
  • Rémy Kreder, 2011
  • Melanie Schneider, 2013
  • Pierre-Dan Bourdon, 2014
  • Benjamin Martial, 2015
Professional Assistants
  • Jean-Daniel Doucet, 2011-2016
  • Vicky Thériault, 2014-2016